Długotrwały stres – jakie są jego konsekwencje?

Długotrwały stres – jakie są jego konsekwencje?

Żyjemy w czasach, w których coraz częściej bardzo trudno jest uniknąć stresujących sytuacji. Choć dla niektórych dodatkowy wyrzut adrenaliny, jaki ma wtedy miejsce, stanowi sygnał do działania i większej efektywności, dla innych może oznaczać dużą trudność w funkcjonowaniu. Niestety, chroniczny stres to jeden z największych problemów XXI wieku, który zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób. Utrzymujący się stres może bowiem doprowadzić do poważnych problemów zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym, a także stać się przyczyną poważnych chorób. Dowiedz się, jakie mogą być jego konsekwencje.

Czym jest stres i skąd się bierze?

Stres to stan fizjologiczny naszego organizmu, który wiąże się z reakcją walki i ucieczki. Dzieje się tak, ponieważ kiedy znajdujemy się w sytuacji stresowej, w naszym organizmie dochodzi do zwiększenia poziomu glukozy we krwi, podwyższenia ciśnienia, przyspieszonego bicia serca oraz wyrzutu adrenaliny, czego efektem jest większa wydajność naszego organizmu. 

Krótkotrwały stres nie zawsze ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, choć bardzo często po stresującej sytuacji (np. publicznym wystąpieniu) może dopaść nas zmęczenie i gorsze samopoczucie. Mimo to, nasze ciało jest w stanie szybko się zregenerować. Niestety, o wiele gorsze skutki dla naszego organizmu, jakimi są na przykład zaburzenia lękowe, ma stres długotrwały, który pozornie nie daje o sobie znać.

Konsekwencje długotrwałego stresu

Długotrwały stres jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. W przeciwieństwie do stresu krótkotrwałego nie cechują go wymienione wyżej, łatwe do rozpoznania objawy. Przez długi czas pozostaje na tym samym, niskim poziomie, czego efektem może być złe samopoczucie, nagłe zmiany nastrojów, rozdrażnienie i nieustające napięcie emocjonalne. 

Jak już wspomniano, długotrwały stres może wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Jego konsekwencjami mogą być:

  • bezsenność;
  • problemy skórne;
  • problemy z układem pokarmowym – wrzody żołądka, niestrawność, zgaga, ból brzucha, zaparcia, biegunki;
  • wypadanie włosów – chroniczny stres w niektórych przypadkach może doprowadzić do niemal całkowitego wyłysienia;
  • problemy z układem krążenia;
  • osłabienie układu odpornościowego;
  • spadek lub wzrost masy ciała;
  • silne bóle głowy.

Niestety, chroniczny stres bardzo źle wpływa na naszą kondycję psychiczną. W jego wyniku bardzo często może dojść do wymienionych już zaburzeń lękowych (przytłaczających, nawracających myśli, trudności z uspokojeniem się czy ciągłego uczucia niepokoju), a także depresji. 

blackballoon